Srpen 2012

Válečný kůň

28. srpna 2012 v 17:00 | Mája
Název knihy: Válečný kůň
Autor: Michael Morpurgo
Anotace: Píše se rok 1914 a Joey, kůň farmáře, je prodán armádě a vržen doprostřed 1. světové války na západní frontu. Když Joeyho odvlečou, stýská se mu po Albertovi, farmářovu synovi, kterého musel opustit. V armádě bojuje tento nádherný ryzák nejprve v řadách kavalerie, potom tahá těžká děla do předních linií, aby nakonec, jako zubožená troska odvážel z bojiště do lazaretu zraněné vojáky, kteří nejsou o mnoho starší než Albert. Brodí se studeným bahnem mezi krátery po dělostřeleckých granátech a vzpomíná na život na farmě. Jen vzpomínky na milovaného přítele mu umožňují přežít všechna zranění, nemoci a strádání. Setká se ale ještě někdy s Albertem?
Jak to vidím já: Popravdě, do knihy se mi původně moc nechtělo. Odkládala jsem ji a dělala si předčasné názory. Ale když jsem se konečně dokopala k tomu ji přečíst, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Je neuvěřitelné, jak krásně autor pojal vyprávění z pohledu krásného ryzáka. Jak nám překládá jeho vzpomínky a jak bravurně nám ukázal koňskou inteligenci a krásu. Opravdu mne ale zaujalo, jak zachoval nestranost. I když Joey byl původně kůň anglický, nikdy v knize nenajdete ani náznak toho, že by nenáviděl němce, k nimž se v průběhu děje dostal. Ani nemusíte být milovníkem koní, aby se vám kniha zalíbila. V knize neteče krev proudem, nejsou tam žádné hororové scény, ani se nezabíjejí hlavní záporňáci a podobně, jak tomu ve válečných knihách bývá...
Shrnutí: Knize nemám, co vytknout. Není to zrovna žánr, který bych milovala. Ale i přesto mě zaujala a já ji četla třikrát. Je skvěle napsaná. Dokonce se dočkala i sfilmování, ale musím se přiznat, že jsem ho neviděla.


Vaše Mája

Účel existence tohoto blogu...

28. srpna 2012 v 16:58 | Marille |  Jednorázové Povídky
... je tento: Děsit normální část populace názory, povídkami a fotografiemi...
A jako důkaz tu máme první extra krátkou povídku.